ANKARA ÇANKAYA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl Dönümünü Kutlama” Mesajı

Çankaya İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet Yılmaz’ın “18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl Dönümünü Kutlama” Mesajı 
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl Dönümünü Kutlama” Mesajı

18 MART ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA

VE ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN

 100. YIL DÖNÜMÜ

        Türkü, ulusal savaş tarihine altın harflerle yazdıran Çanakkale Zaferi ve kutsal vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü anmanın 100.yılı onurunu ve gururunu yaşamaktayız.

         Çanakkale Zaferi;  güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Milletinin belirleyici bir rol oynadığı ve Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk Milletinin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakârlıklarının doruk noktasına ulaştığı bir mücadele olmuştur.

       Birinci Dünya Savaşı"nı galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak isteyen düşman kuvvetlerine karşı kahraman ordumuz, Çanakkale Boğazı’nda aylar boyunca devam eden bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. 300.000 askerimizin şehit olduğu bu savaşlarda, düşman donanmalarına çok ağır kayıplar verdirilerek geri çekilmeleri sağlanmıştır.

       Çanakkale geçmiş tarihimizin en acı ve hüzünlü zaferidir. Yoksulluk içinde can çekişen bir milletin dönemin en güçlü devletlerine ve silahlarına tek vücut halinde direnişinin gerçek bir destanıdır. Böylesi bir günde cephanesi biten askerlerine karşı Mustafa Kemal Atatürk “Süngü tak!” emrini vererek, yıllarca Türk milletinin hafızasından silinmeyecek olan “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir.” sözlerini söyleyen  Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’tür.

          Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir. Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta  Başkomutan  Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk ordusunun kahraman askerlerini, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz.

                   Ruhlarınız şad olsun…

 

Mehmet YILMAZ

 

Çankaya İlçe Millî Eğitim Müdürü

Harbiye Mah. Nakış Sokak No41 Çankaya / Ankara - 0 312 418 68 75 / 425 41 76 / 418 24 29 / 418 84 58 / 419 67 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.