ANKARA ÇANKAYA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Millî Eğitim Müdürü Mustafa Özel’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

Türkiye Büyük Millet Meclisinin 99. kuruluş yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Millî iradenin, millet egemenliğinin ve demokrasinin tecellisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920’de “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir.” anlayışıyla kurulmuş ve tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olmuştur.

Bugün ulusal egemenliğimizin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının, milletin hürriyet ve bağımsızlık yolunda iradesini kesin bir şekilde ortaya koyduğu günün yıldönümüdür.

Bugün çocuklarımızın bayramı… Bugün bayramı en çok hak edenlerin bayramı bu vesile ile Cumhuriyet idaresi doğarken ve yaşatılmaya çalışılırken; bedelini evlatlarını yetim bırakarak ödeyen kahraman şehitlerimizin çocuklarının,

Ordusu galip gelsin diye kendisi aç kalmayı göze alarak son lokmasını cepheye gönderen aziz milletimizin çocuklarının,

Yarınlarımızı kurmada söz sahibi olacak geleceğimizin mimarları olacak kendileri küçük yürekleri büyük tüm çocuklarımızın,  ve 15 Temmuz darbe girişiminde hayatının baharında 16 yaşında şehadeti kendisine nasip kılan güzel çocuğumuz Abdullah Tayyip Olçok, 15 yaşındaki Halil İbrahim Yıldırım, 17 yaşındaki Mahir Ayabak, 15 yaşındaki Mutlucan Kılıç, 15 yaşındaki Engin Tilbeç ve Çanakkale’de cepheye su taşıyan tüm evlatlarımızın bayramını kutluyorum.

23 Nisan 1920 şanlı tarihimizin genç nesillerimiz tarafından öğrenilmesi, geleceğimizi emanet edeceğimiz evlatlarımızın bu bilinçle yetişmesi için büyük önem arz etmektedir. Bizim en öncelikli görevlerimizden biri de milletimize birlik ve beraberlik içinde mücadele azmi veren bu değerlerimizi gelecek nesillerimize aktarmaktır.

Biliyoruz ki çocuklarımızı milletini seven, devamlı araştıran, sorgulayan bireyler olarak yetiştirmek demek; geleceğimizi güvence altına almak demektir. Bugünün çocuklarının yarınlarımızı inşa edecek nesillerimiz olduğu bilinciyle geleceğimiz olan evlatlarımızı millî ve manevi değerlerine bağlı, evrensel değerlere açık, çağına yön verecek bilgi ve beceriye sahip, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller olarak yetiştirmek ve muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak içinvar gücümüzle çalışıyoruz.

Çocuklarımıza güveniyoruz. “Hiçbir ana baba evlâdına iyi bir eğitimden, iyi bir ahlâktan daha değerli miras bırakamaz.” Hadisi şerifinin muhatabının yalnız aileler olmadığının da bilinciyle onlara yatırım yapmaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki yatırımın en önemlisi insana yapılan yatırımdır. Çocuklarımız da bunların çok daha fazlasına layıktır.

Başta ülkemiz olmak üzere tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, 23 Nisan 1920’de açılan Meclisimizin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını, ebediyete irtihal eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyor, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 99. yıl dönümünü ve tüm çocuklarımızın, tüm dünya çocuklarının bu müstesna bayramını kutluyorum.

Harbiye Mah. Nakış Sokak No41 Çankaya / Ankara - 0 312 418 68 75 / 425 41 76 / 418 24 29 / 418 84 58 / 419 67 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.