ANKARA ÇANKAYA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hacı Bektaş Veli: "Okunacak En Büyük Kitap İnsandır."

´Dünya Felsefe Günü´nün 16. Yılı Çankaya İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı Betül Can Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan bir program ile kutlandı.
Hacı Bektaş Veli: "Okunacak En Büyük Kitap İnsandır."

Hazırlanan programa Ankara İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları Abdurrahman Tülüce, Göktan Meto ve Çankaya İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Şerafettin Delialioğlu ile Okul Müdürleri katıldı.

Okul müdürü Aslı Çetinkaya’nın açılış konuşmasından sonra çeşitli etkinliklerin sergilendiği programda ‘Felsefenin’ anlam ve önemi vurgulandı. Türk-İslam dünyasına ait bilgin ve düşünürlerden; Mevlana, Nasreddin Hoca, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, gibi kültürel değerlerimizin artık bütün dünyada bilinir hale gelerek, araştırılmakta ve okunmakta olduğu ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok okunan şairin Mevlana olduğu ifade edildi. Nitekim; UNESCO, Mevlana Celaleddin-i Rumi´nin ve Nasreddin Hoca’nın 800, Evliya Çelebi´nin Doğumunun 400. Yıldönümünü; Matrakçı Nasuh´un 450, Ahmet Yesevi´nin 850 ve Fuad Köprülü´nün ölümünün 50. yıl dönümünü dünya çapında anmıştı.

Programda ayrıca, felsefenin eğitime olan katkısının göz ardı edilemeyecek kadar önemli olduğuna yapılan vurgu ile birlikte özetle şu bilgilere yer verildi:

“Her ülkenin kendine özgü eğitim sistemi ve bu sistemin dayandığı bir felsefesi vardır. Millî Eğitim Bakanlığının sunmuş olduğu 2023 Eğitim Vizyonunda belirtildiği üzere, eğitim sistemleri insanları sadece rasyonel veya maddi birer varlık olarak ele almamalı, aynı zamanda insanın ahlaki ve ruhsal varoluşunu da dikkate almalıdır. ‘Dünya Felsefe Günü’ kapsamında düzenlenen bu etkinlikte felsefenin, insan esaslı eğitimin başta gelen unsurlarında birisi olduğunu da vurgulamak kaçınılmazdır. 

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımız, 2023 Eğitim Vizyonu açıklama toplantısında, kültürel birikimimizin eğitim öğretim sistemimizle harmanlanması gerektiğinin altını çizmişlerdir. Bu bağlamda felsefe eğitiminin 2023 hedeflerini yakalamakta çok büyük bir önem teşkil ettiği açıktır. Vizyon Belgesi’nde de belirtildiği gibi “Eğitimde başarılı görülen her değişim, dönüşüm ve reform, sağlam felsefi yaklaşımlarla desteklenmiştir.

Bugün de sadece 2023 Eğitim Vizyonu gerçekleştirmek için değil; teknoloji, sanayi ve bilimsel vizyonları uygulamak için de felsefe eğitimine hakkettiği ihtimamı göstermemiz zaruridir.

Bu bağlamda felsefe eğitimcilerimize, hedeflerimize ulaşmada büyük bir sorumluluk düşmektedir. Vizyon Belgesi’nde de belirtildiği gibi çocuklarımızın ve gençlerimizin akli, ahlaki ve bilimsel gelişiminde felsefe eğitimini son derece ciddiye alınması gerekmektedir. Bu hususta unutmamak gerekir ki, öğretmek öğrencinin ruhuna bilgileri işlemek veya zihni türlü bilgilerle doldurmak değildir. Bilakis felsefe eğitimi, öğrencileri sorgulama ve eleştiri melekeleriyle donatmalı, adalet ve doğruluk gibi kavramları doğru bir biçimde içselleştirmelerini sağlamalı ve düşünsel dünyalarını çeşitlendirmelidir. Büyük düşünür, Türk-İslam mutasavvıfı Hacı Bektaş Veli´nin de dediği gibi "okunacak en büyük kitap insandır."

Sonuç olarak, “Gazi Mustafa Kemal’in hedeflediği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için yaşanılan her yerin medeni standartlarının yükseltilmesi herkesin ortak özlemi, hayali, hedefi olmalıdır.” vurgusu yapıldı.

Program; katılımcıların okul öğrencilerinin hazırlamış oldukları gösterileri izlemeleri ve günün anlam ve önemi dolayısıyla açılan sergiyi gezmeleri ile son buldu.

 

20-11-201820-11-201820-11-201820-11-201820-11-201820-11-201820-11-201820-11-201820-11-201820-11-2018

Harbiye Mah. Nakış Sokak No41 Çankaya / Ankara - 0 312 418 68 75 / 425 41 76 / 418 24 29 / 418 84 58 / 419 67 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.