ANKARA ÇANKAYA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Millî Eğitim Müdürü Özel,  ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı.  
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Ülkemizdeki ve dünyadaki tüm engellilerin, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü"nü kutluyor, bütün engellerin sevgi, saygı ve dayanışmayla aşılacağını hatırlatarak, tüm engelli kardeşlerimize ve onların fedakâr ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bugün gerek sosyal yaşamda gerekse iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve yaşamın birçok alanında çeşitli ‘engeller’ ile karşılaşan engelli insanlarımızın farkına varmak ve onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamak gerekiyor.

Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte,  engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür.

Engelleri aşmak öncelikle bir inanç meselesidir. Bu yüzden başarmak için inanmak gerekir. Nitekim, başarılarıyla, azim ve kararlılıklarıyla hepimize ilham kaynağı olan ve bizleri gururlandıran engelli sanatçılarımızın, engelli sporcularımızın ve diğer alanlarda faaliyet gösteren engelli bireylerimizin, tüm zorluklara rağmen, sergiledikleri mücadele takdire şayandır.

Tüm topluma, fiziki engellerin değil, kalplerdeki engellerin sorun olduğu bilincini yaymalı; zihinlerdeki engellerin kaldırılmasının ve engelli vatandaşlarımızın bizim bir parçamız olduğu gerçeğinin idrak edilmesini sağlamalıyız.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla millet olarak engellilik konusunda daha duyarlı ve bilinçli davranmalı;  fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tam iyi olma hali olarak tanımlanan sağlığın korunması ve geliştirilmesi için de ayrıca çaba sarf etmeliyiz.

Bu vesileyle, kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan tüm engelli kardeşlerimizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Harbiye Mah. Nakış Sokak No41 Çankaya / Ankara - 0 312 418 68 75 / 425 41 76 / 418 24 29 / 418 84 58 / 419 67 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.