ANKARA ÇANKAYA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Minik Eller, Büyük Hayaller Etkinliği

"Minik Eller Büyük Hayatlar etkinliği" kapsamında 22-26 Nisan tarihleri arasında merkezimizce gerçekleştirilen etkinliklere ait rapor ekte sunulmuştur. 
Minik Eller, Büyük Hayaller Etkinliği

BAŞKENT HALK EĞİTİMİ MERKEZİ

22-26 NİSAN TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN "MİNİK ELLER BÜYÜK HAYALLER ETKİNLİĞİ" RAPORU

 

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 15.04.2024 tarihli yazısı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Haftası'nda, ilimiz genelindeki anaokulu, ilkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrencilerimize, geleneksel sanatlarımızın ve kültürel mirasımızın tanıtılması amacıyla başlattığı "Minik Eller, Büyük Hayaller" etkinliklerinin gerçekleştirilmesi istenmiştir. Bu kapsamda Çankaya İlçesinde yer alan Başkent Halk Eğitimi Merkezi olarak kurumumuzda alan öğretmenleri ile bir toplantı yapılmış ve komisyon oluşturulmuştur. Komisyon yönetici, öğretmen ve usta öğreticilerle çevredeki anaokulu, ilkokul ve ortaokullara belirlenen etkinliklerin gerçekleştirilmesi için haftalık bir etkinlik planı yapmıştır.   Görev dağılımı yapılarak etkinliklerin gerçekleştirileceği okullarla irtibata geçilmiştir. Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ilgili yazısı doğrultusunda kurumumuza ulaşan okullar da etkinlik planına dâhil edilmiştir. Planlama yapılırken tüm okullarımızla tek tek görüşülüp, etkinliğin tarihi, süresi, içeriği ve kullanılacak malzemeler hakkında bilgi verilmiştir.

Etkinliklerde kullanılacak araç, gereç ve malzeme temini görevli öğretmenlerimiz tarafından yapılmıştır.

Yapılan etkinliklere ait diğer açıklamalar şu şekildedir.

1.       İlk etkinliğimiz, 22.04.2024 tarihinde Çankaya Ahmet Haşim İlkokulunda yapılmıştır. Etkinlikte kurumumuz öğretmenleri İmren SARIDOĞAN, Muhsine ÖZBEK ve usta öğreticimiz Havvana KOYUNCU öğrencilere geleneksel taş baskı teknikleri hakkında bilgi verip uygulama örneklerini göstermişlerdir. Ev sahibi okulumuzun öğrencileri ve öğretmenleri de, kendileri için hazırlanan küçük keseler üzerinde taş baskı tekniğini bizzat uygulamışlardır. Etkinliğe 22 öğrenci ve 1 öğretmen katılmıştır.

2.       İkinci etkinliğimiz, 22.04.2024 tarihinde Çankaya İl Genel Meclisi Ortaokulunda yapılmıştır. Kurumumuz öğretmenleri İmren SARIDOĞAN, Muhsine ÖZBEK, Hacer SELEK, Meral DENEK ve Ayten OKLAZ öğrencilere geleneksel takı motiflerini kullanarak deri ve boncuklarla takı yapımı hakkında bilgi verip uygulama örneklerini göstermişlerdir. Ev sahibi okulumuzun öğrencileri ve öğretmenleri de, deri ve boncuk kullanarak kendi takılarını yapmışlardır. Etkinliğe 21 öğrenci ve 2 öğretmen katılmıştır.

3.       Üçüncü etkinliğimiz 24.04.2024 tarihinde Türkan Yamantürk Ortaokulunda yapılmıştır.  Öğretmenlerimiz Hacer SELEK, Muhsine ÖZBEK ve Meral DENEK öğrencilere geleneksel takı motifleri ile deri ve boncuklarla takı yapımı hakkında bilgi verip, uygulama örneklerini göstermişlerdir. Ev sahibi okulumuzun öğrencileri ve öğretmenleri de, deri ve boncuk kullanarak kendi takılarını yapmışlardır. Etkinliğe 28 öğrenci ve 1 öğretmen katılmıştır.

4.       Dördüncü etkinliğimiz 24.04.2024 tarihinde Turhan Feyzioğlu İlkokulunda yapılmıştır.  Öğretmenlerimiz Muhsine ÖZBEK ve Meral DENEK öğrencilere makrome örgü hakkında bilgi verip uygulama yapmışlardır. Ev sahibi okulumuzun öğrencileri ve öğretmenleri de, makrome teknikleri kullanarak kendilerine ait ürünler üretmişlerdir. Etkinliğe 23 öğrenci ve 1 öğretmen katılmıştır.

5.       Beşinci etkinliğimiz 24.04.2024 tarihinde Ahmet Andiçen İlkokulunda yapılmıştır. Öğretmenlerimiz Şenay DAYANIR ve Havvana KOYUNCU öğrencilere geleneksel taş baskı teknikleri hakkında bilgi verip, uygulama örneklerini göstermişlerdir. Ev sahibi okulumuzun öğrencileri ve öğretmenleri de, kendileri için hazırlanan küçük keseler üzerinde taş baskı tekniğini bizzat uygulamışlardır. Etkinliğe 22 öğrenci ve 1 öğretmen katılmıştır.

6.       Altıncı etkinliğimiz 24.04.2024 tarihinde Abdurrahman Şengel Ortaokulunda yapılmıştır. Öğretmenlerimiz Muhsine ÖZBEK ve Meral DENEK öğrencilere makrome hakkında bilgi verip uygulama örneklerini göstermişlerdir. Ev sahibi okulumuzun öğrencileri ve öğretmenleri de, makrome teknikleri kullanarak kendi anahtarlıklarını yapmışlardır. Etkinliğe 21 öğrenci ve 1 öğretmen katılmıştır.

7.       Yedinci etkinliğimiz 25.04.2024 tarihinde Cumhuriyet Anaokulunda yapılmıştır. Öğretmenlerimiz Ayşegül GÜNDÜZ ve Esen YÜCE öğrencilere ıslak keçe ve nazarlık yapımı hakkında bilgi verip, uygulanmasını göstermişlerdir. Ev sahibi okulumuzun minik öğrencileri ve öğretmenleri de, ahşap, keçe ve boncuk kullanarak kendi nazarlıklarını tasarlamışlardır. Etkinliğe 100 öğrenci ve 2 öğretmen katılmıştır.

8.       Sekizinci etkinliğimiz 25.04.2024 tarihinde Sayıştay Anaokulunda yapılmıştır. Öğretmenlerimiz Esen YÜCE ve Sermin ATMACA öğrencilere nazarlık yapımı hakkında bilgi verip, uygulama örnekleri göstermişlerdir. Ev sahibi okulumuzun minik öğrencileri ve öğretmenleri de, ahşap, keçe ve boncuk kullanarak kendi nazarlıklarını tasarlamışlardır. Etkinliğe 27 öğrenci ve 1 öğretmen katılmıştır.

9.       Dokuzuncu etkinliğimiz 26.04.2024 tarihinde Seyranbağları İlkokulunda yapılmıştır. Müdür Yardımcımız Meltem TEKEREK, öğretmenlerimiz Ayşegül GÜNDÜZ, Şenay DAYANIR, Havvana KOYUNCU ve Aslıhan KOÇ öğrencilere geleneksel çarpana dokuma tekniği hakkında bilgi verip, uygulama örneklerini göstermişlerdir.  Ev sahibi okulumuzun öğrencileri ve öğretmenleri de çarpana dokuma tekniklerini bizzat uygulamışlardır. Etkinliğe 22 öğrenci ve 1 öğretmen katılmıştır.

Etkinliklerle ilgili fotoğraf ve videolar kurum sayfasından günlük olarak paylaşılmıştır.

 

Etkinlik kapsamındaki kurumlarda bulunan öğrenciler ve öğretmenler ile etkinliği gerçekleştiren kurumumuz personeli hafta boyunca yapılan etkinliklerden duydukları memnuniyeti dile getirmişlerdir.    

10-05-2024

Harbiye Mah. Nakış Sokak No41 Çankaya / Ankara - 0 312 418 68 75 / 425 41 76 / 418 24 29 / 418 84 58 / 419 67 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.