ANKARA ÇANKAYA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’nin Genç Yönetmenleri Çankaya’da Ödüllerini aldı

Çankaya İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, “ ‘Gençliğin Gözünden Teknoloji Temalı’  Türkiye Liseler Arası 8. Kısa Film Yarışması Ödül Töreni”ni gerçekleştirdi.
Türkiye’nin Genç Yönetmenleri Çankaya’da Ödüllerini aldı

Çankaya İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi ile ortaklaşa yürütülen “ ‘Gençliğin Gözünden Teknoloji Temalı’ Türkiye Liseler Arası 8. Kısa Film Yarışması Ödül Töreni”ni,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yılmaz, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Müberra Oğuz, İlçe şube müdürleri,  Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyeleri, ünlü sinema sanatçısı ve yönetmeni Mehmet Ulusoy ve Özgür Can Çevik, basın mensuplarının katılımları ile 29 Mayıs Cuma günü, saat 19.00’da, Armada Alışveriş ve İş Merkezi’nin destekleri ile Armada Hayat Sokağı’nda gerçekleştirildi.

Türkiye’nin 81 il ve ilçesinde bulunan tüm resmi ve özel örgün eğitim kurumlarında (liselerinde) öğrenim gören öğrencilere, yaratıcı, araştırmacı, esnek, entelektüel, merak sahibi, yenilikçi ve ekip çalışması yapabilecek nitelikleri kazandırmak amacı ile bu yıl, 8.si düzenlenen “ ‘Gençliğin Gözünden Teknoloji temalı’ “Türkiye Liseler Arası 8. Kısa Film Yarışması”, ülkemiz genelinde 4000 öğrenciye ulaştı.

Türkiye’nin değişik illerinden gelen 120 adet Kısa Film, proje koordinatörleri tarafından değerlendirilip, şartnameye uygun bulunan 97 adet kısa film Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan ön değerlendirme jürisine teslim edildi. Ön jürinin belirlediği 20 adet asil ve 6 adet yedek kısa film, Çankaya İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü proje koordinatörü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü yetkilileri ve Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan değerlendirme jürisi tarafından, şartnamede belirtilen kriterlere göre puanlandırılıp, ülkemizin çeşitli illerinden gelen ilk 10 film belirlendi.

Değerlendirme jürisi tarafından seçilen ilk 10 filmin yönetmen öğrenci ve danışman öğretmenleri 28 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’ya gelerek, ağırlandıktan sonra, Ankara’nın tarihi ve turistik yerlerini gezdiler. Geziden sonra, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yılmaz’ı ziyaret ettiler. 29 Mayıs Cuma akşamı, filmlerin ilk kez Ödül Töreni gecesinde izlendiği törende, dereceler ve ödül sahipleri açıklandı.  

Törenin açış konuşmasını yapan Çankaya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yaşar Gezgin, “Sanatsal faaliyetleri öğrencilere sevdirip yaygınlaştırmak, öğrencilerin sanat algılarının yükseltilmesine katkı sağlamak, gençlerin birlikte sanatsal üretim yapmalarına teşvik etmek, özgüvenlerini arttırmak, sosyal birey olma yetilerinin ve sanata olan ilgilerinin artırılmasını sağlamak, genç yetenekleri erken yaşta keşfetmek amacıyla etkinliğimizi gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Ödül töreni, protokol konuşmaları, ilk on filmin kısaca tanıtım filmi, ilk üçe giren filmlerin gösterimi ile devam etti. Yarışmada birincilik ödülünü İzmir Tire’den, Tire Kutsan Anadolu Lisesi “Sokağın Son Çocukları”; ikincilik ödülünü Ardahan’dan Yunus Emre Anadolu Lisesi “Beyaz Önlük”; üçüncülük ödülünü ise Özel Moda Mimar Sinan Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi “Karanlık” adlı kısa filmleri ile aldı.

Ödül töreninde,  konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yılmaz: “Çankaya İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüz, öğrencilerin “bilinçli teknoloji kullanımı eğitimini temel alarak, hedef kitleyi belirlemiş,  geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi bu konuda daha bilinçli bireyler olarak, ülkemize kazandırmak amaçlı bu projeye imza atmıştır. Kültürel ve sanatsal faaliyetler ile edinilen tecrübe, kişiye hayat boyu katkı sağlar. Öğrencilerinin güçlü bir mesleki altyapı ile birlikte sosyal ve kültürel açıdan zengin bir dünya görüşü kazanmalarını sağlayacak etkinliklere önem veriyoruz. Üretken, araştırmacı, esnek, entelektüel merak sahibi, yenilikçi ve ekip çalışması yapabilecek niteliklerde yetiştirilmeleri için bu etkinliğe katılan sorumlu öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi saygı ve sevgiyle kutluyor, derece alan öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

 

Ödül töreni, protokolün genç yönetmen ve danışman öğretmenlerine plaket takdimi ve ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi.

Türkiyenin Genç Yönetmenleri Çankayada Ödüllerini aldıTürkiyenin Genç Yönetmenleri Çankayada Ödüllerini aldıTürkiyenin Genç Yönetmenleri Çankayada Ödüllerini aldıTürkiyenin Genç Yönetmenleri Çankayada Ödüllerini aldıTürkiyenin Genç Yönetmenleri Çankayada Ödüllerini aldıTürkiyenin Genç Yönetmenleri Çankayada Ödüllerini aldıTürkiyenin Genç Yönetmenleri Çankayada Ödüllerini aldıTürkiyenin Genç Yönetmenleri Çankayada Ödüllerini aldıTürkiyenin Genç Yönetmenleri Çankayada Ödüllerini aldıTürkiyenin Genç Yönetmenleri Çankayada Ödüllerini aldı

Harbiye Mah. Nakış Sokak No41 Çankaya / Ankara - 0 312 418 68 75 / 425 41 76 / 418 24 29 / 418 84 58 / 419 67 22

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.